Menu
Azja / Indie

Aurangabad

Aurangabad.

Miasto Aurangabad przeżyło okres chwały będąc  stolicą w latach 1653- 1677 , ale jego historia zaczyna się w II wieku p.n.e. Wtedy powstały jaskinie buddyjskie. Są przyćmione przez Adżantę i Ellorę i mniej odwiedzane, jednak również piękne i ważne.

 

Bogini Matka- Matrikas.

 

 

Maharadża.

 
 
 
 
 

 

Makai Gate.

Bibi-ka-Maqbara.

Panowało tu kilka dynastii, różne religie, kultury, z których każda odcisnęła piętno na mieście.W roku 1679 syn Aurangzeba, założyciela miasta, zbudował replikę Taj- Mahal, Bibi- ka- Maqbara ( Grób Pani”).

w hołdzie dla swojej matki Begam Rabia Durani. Trochę przypomina Taj Mahal architektonicznie, ale nawet się nie umywa do oryginału z marmuru. Tu widać łuszczący się tynk.

 

Celebrytka.

Ale co tam Bibi, wszyscy chcieli mieć zdjęcie ze mną! Ludzie są bardzo przyjaźni i mili.  Fajna odmiana, w wielu krajach natrętnie proponują zdjęcie za pieniądze.W końcu uciekłam wielkiej grupie dziewczynek, było za gorąco na bycie celebrytką, a każda chciała zrobić selfie swoja komórką.

 
 
 
 

 

Daulatabad Fort.

Około 15 kilometrów od Aurangabad wznosi się Daulatabad Fort, to wspaniała twierdza z XII wieku., widoczna z daleka.
Kiedyś to była stolica hinduskich królestw na Wyżynie Dekan. W 1308 roku przeszła w ręce sułtanów Delhi. Wtedy nakazano, żeby wszyscy mieszkańcy Delhi, nawet chorzy i umierający przenieśli się do nowej stolicy. Tysiące ludzi zginęło w podróży z wielkiej nędzy. Sułtan żałował decyzji i powtarzając akt szaleństwa, nakazał powrót do Delhi.

 

 
 
 
 

 

Czerwone guawy, czerymoja rozpływała się w ustach, a to brązowe, to sapote.

 
 

W Aurangabad ludzie tak się przemieszczają, kobiety siedzą bokiem jak Amazonki. Rekordziści jechali w czwórkę

 

 

Silk Bazaar.

Jeszcze wizyta w Mughal Silk Bazaar. Tkalnia bajkowych jedwabi i sklep. Pashmina, to tkanina uzyskana z wełny kozła kaszmirskiego, hodowanego w Himalajach. Moja pashmina, to mieszanka wełny i jedwabiu. Wzorów i kolorów było tyle, że nie dokonałabym wyboru, gdybym na samym początku nie złapała tej.

Zima się zbliża, bardzo się cieszę ze swoich pashmin, sa bajecznie kolorowe i delikatne. 

2 komentarze

 • Irena
  31 października 2018 at 3:01 PM

  Bardzo ciekawe miejsce.
  Nie byłam w Indiach i bronię się rękami i nogami,bo naczytałam się relacji z wielkich miast,których nie cierpię.Przerażają mnie tłumy ludzi.
  Piękne szale z pashminy mam,kupiłam je w Iranie i Laosie.Cudeńka.
  Pozdrawiam!

  Reply
  • Maria Kowalewski
   31 października 2018 at 9:28 PM

   Dziekuję za miłe słowa. Z jakiegoś powodu uważałam, że dam radę nie zwracać uwagę na kurz, brud i tłok. Byłam już w Azji, ale to co tam zobaczyłam było straszne. Aurangabad, Agra, Jaipur są też brudne, ale jest mniej ludzi i nawet pod koniec fajnie się tam czułam. Aklimatyzacja trwała długo, nie chcę tam wracać. Zwykle zdjęcia nie oddają piękna miejsca, a w Indiach odwrotnie, zdjęcia są ładniejsze niż rzeczywistość. Też Cię serdecznie pozdrawiam:)

   Reply

Leave a Reply